Morele

Morele występują w wielu różnych odmianach, a oto niektóre z nich.

St. Ambrosia

St. Ambrosia ma owoce wielkie, jajowato-okrągłe, nieco szpiczaste, żółte z ciemno-pomarańczowym rumieńcem, dojrzewają w końcu lipca. Mięsiwo posiada jędrne, soczyste, bardzo słodkie. Drzewo silnie rośnie, jest wytrzymałe na mrozy, owocuje wcześnie i bardzo obficie. Znakomita do uprawy krzaczastej.

De Dreda

De Dreda ma owoce duże, żółte z czerwonym rumieńcem, dojrzewają w drugiej połowie lipca. Mięsiwo ma dosyć ścisłe, soczyste i słodkie. Znakomicie wytrzymuje dalsze przewozy, pakowana jest zazwyczaj w małe koszyczki. Drzewo rośnie silnie i zdrowo, na każdej nawet suchej piaszczystej ziemi. Owocuje wcześnie i nadzwyczaj obficie, co drugi rok miewa owoców mniej, ale za to wtedy wyrastają one bardzo pięknie.

De Bonlbon

De Bonlbon ma owoce wielkie, okrągławo-spłaszczone, pękate, żółtawe z czerwonym prześlicznym rumieńcem. Dojrzewanie owoców rozpoczyna się przy końcu lipca. Mięsiwo ma miękkie, delikatne, słodkie, soczyste, bardzo smaczne. Drzewo rośnie zdrowo i bujnie, rodzi wcześnie obficie i corocznie. Wielkie owoce w czasie słotnego lata czasami pękają.

Precoce d’Esperen

Precoce d’Esperen to najlepsza węgierska. Owoce ma dosyć duże, nieco spłaszczone, jasno-żółte, gęsto pokryte od strony słonecznej ciemno-pomarańczowymi punktami i plamami. Dojrzewa przy końcu lipca. Mięsiwo ma bardzo delikatne, soczyste, winkowato-słodkie. Drzewo rośnie dosyć silnie i zdrowo, rodzi wcześnie i corocznie. Jest bardzo dobra do uprawy krzaczastej.

Sucre de Holoub

Sucre de Holoub ma owoce wielkie, pomarańczowo-żółte, do połowy pięknie czerwono zarumienione. Dojrzewanie wypada w drugiej połowie lipca. Mięsiwo ma jędrne, soczyste, winkowato-słodkie, bardzo smaczne, mocno aromatyczne.

Abricot-peche de Nancy

Abricot-peche de Nancy ma owoce duże, pomarańczowo-czerwone z karminowym rumieńcem. Dojrzewanie rozpoczyna w drugiej połowie sierpnia. Mięsiwo jędrne i zarazem soczyste, bardzo smaczne, aromatyczne. Drzewo rośnie zdrowo i dosyć miernie, rodzi wcześnie, corocznie i nadzwyczaj obficie. Wyborna do hodowli krzaczastej.

De St. Jean

De St. Jean znana jako Świętojanka. Owoce ma wielkie, pomarańczowo-żółte, z karminowym ciemniej poplamionym rumieńcem. Dojrzewa w drugiej połowie czerwca, przez to jest morelą najwcześniejszą. Mięsiwo ma dostatecznie jędrne, soczyste, słodkie, bardzo smaczne, aromatyczne. Owoce za długo trzymane na drzewie stają się nieraz mączyste, przez to należy zbierać je skoro tylko zaczną być miękkie. Drzewo rośnie zdrowo i bardzo silnie, na grunt wcale niewybredne, rodzi wcześnie, obficie i corocznie. Przewozy nawet dosyć odległe znosi jak najlepiej. Kwitnie najwcześniej ze wszystkich moreli , przez to na noc należy koniecznie drzewko w czasie kwitnięcia osłaniać rogożami lub matami. Na mrozy dostatecznie wytrzymałe i gumowaniu nie łatwo podlega. Nadaje się bardzo dobrze do uprawy krzaczastej na otwartym powietrzu.